• --
  • :
  • --
  • |
  • рокуАрхів новин Пошук новин RSS


< Попередня новина

НПП "Зачарований край" 10 років


  Сьогодні, 21 травня 2019, виповнюється 10  років НПП «Зачарований край», який створено Указом Президента України №343 від 21 травня 2009 року на площі 6101 га. 
  Мета створення парку – збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат.
   Найбільш унікальними і цінними природними об’єктами парку є:
- геологічний заказник державного значення «Зачарована долина» (урочище «Смерековий камінь»), площею 150,0 га.,
- гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення оліготрофне сфагнове болото «Чорне багно», площею15,0 га.,
- праліси та старовікові букові ліси, які поширені на площі 310,6 та 849,0 га. відповідно. 
   Основними завданнями парку є:
- збереження цінних природних об’єктів;
- проведення рекреаційної діяльності та еколого-освітньої і виховної роботи в природних умовах; 
- проведення науково-дослідних робіт з вивчення природних комплексів, розробка наукових рекомендацій з питань раціонального використання природних ресурсів.
   На території парку охороняються 29 видів рослин і 63 види тварин, занесених до червоної книги України та 10 видів тварин – до Європейського Червоного списку.
    Основні досягнення:
    30 листопада 2012 року на 32-му засіданні постійного комітету (Standing Committee) Бернської конвенції НПП «Зачарований край» надано статус офіційно номінованого кандидата в Смарагдову мережу Європи.
   15-18.11.2016 у м. Страсбург (Франція) на 36-му засіданні постійного комітету Бернської конвенції, НПП «Зачарований край» отримав офіційний статус території Смарагдової мережі Європи (лист Мінприроди України № 5/4. 1-8/2218-19 від 25.02.2019.
    07 липня 2017 року на засіданні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийнято історичне рішення про розширення чинного об’єкта ЮНЕСКО за рахунок 63 ділянок букових пралісів та старовікових лісів із 10-ти європейських країн. НПП «Зачарований край» представлений 2-ма ділянками (кластерами): Іршавкою (площа 93,97 га) та Великим ділом (площа 1164,16 га). При цьому в кластер Великий діл увійшли також праліси ДП «Довжанське ЛМГ» (264,4 га), які погоджено на приєднання до парку.
    Підписано Указ Президента України №134/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Зачарований край»» (парку надається у постійне користування 4350,4 гектара земель, що вилучаються в державного підприємства «Довжанське лісомисливське господарство»).
 
    Співпраця: 
   Національний природний парк співпрацює з рядом природно-заповідних та наукових установах Карпатського регіону, а також приймає участь у  виконанні міжнародних проектів, зокрема:
  У березні 2014 року Українське товариство охорони птахів у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства – міжнародної природоохоронної організації (Німеччина) – почало впроваджувати проект «Збереження Карпатських пралісів». До проекту було залучено дев’ять національних природних парків Карпатського регіону у тому числі НПП «Зачарований край».
   5 березня 2014 року був підписаний договір про співпрацю в рамках міжнародного співробітництва між НПП «Зачарований край» та Європейським об’єднанням дикої природи (European Wilderness Society).
  Проект «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів» (2015-2016 рр.), який фінансовано з Норвезького фінансового механізму та державного бюджету Словацької республіки, та співфінансовано Громадською організацією «Українське товариство охорони птахів», м. Київ.